2024. augusztus 31., szombat

Kerékpárral törökországig - VI. fejezet

 

VI. fejezet, melyben…

…felsülünk a forralóval. Vadkemping és víztisztítás. T. megkedveli a sült szalonnát. A zöld nyolcszázötven árnyalata és a felemás lábú tehenek. Pacalleves ecetes paprikával? Herkulesfürdői mozaik.

            Reggel Ralf korán dolgozni indul. Mi még egy kicsit lustálkodhatunk és ahhoz képest, hogy a szomszéd bácsi jóvoltából a tyúkokkal feküdtünk, igazán szép teljesítmény a nyolcórai kelés. Katrin tiszteletünkre ananászos sütit készít. Sütés nélkül.

            - Még mindig nincs áram - sóhajtja - se kávával, se teával nem tudlak kínálni benneteket.

            Büszkén húzzuk elő tábori gyorsforralónkat. Katrin kissé gyanakodva méregeti a bűzlő masinát és neki lesz igaza: az átkozott szerkezet fél doboz gyufa elgyújtogatása után sem hajlandó működni.

            A teátlan - kávétlan reggeli után lecipeljük holminkat az udvarra és a helyiek osztatlan érdeklődésének örvendve felmálházzuk a drótszamarakat. Bajszos bácsika tartja előzékenyen a kormányt, suhancok hümmögnek elismerően a sok fogaskerék láttán és egészen közelről óhajtják látni, hogyan kezeljük teflonolajjal a tegnapi esőtől rozsdás bicikliláncot. A kicsi Karlnak hagyunk még néhány rágógumit, aztán búcsúzunk.

            Hol rossz, hol még rosszabb utak vezetnek Lugoj felé. Hamar rájövünk, hogy a pirossal jelzett utakról jobb le sem térni. A sárgával jelzettek, minden szépítés nélkül, borzasztóak. Kátyú kátyút követ, és az ún. „útból” hamarosan csak néhány keskeny aszfaltcsík marad. Lejtőn lefelé, akár egy számítógépes játék: egyre gyorsabban szlalomozunk a szemberohanó gödrök között, de persze előbb utóbb puff, bele valamelyikbe.

            Lugoj előtt az út, ha lehet, még rosszabb. A városban ráadásul macskaköves, ami igen szépen mutat képeslapon, de a biciklis fenekeknek kész gyötrelem. Előttünk a hétvége, be kell vásárolnunk. Amihez pénz kell. Amihez meg bank. Az élelmiszerbolt vezetője segítőkész, nyomban elküldi egyik ismerősét egy másik ismerőséért, aki tud magyarul. Az idős nénike el is magyarázza készségesen, merre található a bank.

- Nincs valamijük eladni? - kérdezi még a jó üzlet reményében, de kiábrándítjuk:

- Csak biciklink van, meg a hátizsákok… azt meg nem adhatjuk.

- Kár- legyint. - A magyarok mindig hoznak valamit eladni.

            A bank sajnos csak délig volt nyitva, tovább kell menni Karánsebes felé.  A városba érve hamisítatlan optimizmussal megint kempinget keresünk, amit az „útikönyv” jelez. Ilyesféle intézményről még csak nem hallottak errefelé az emberek. Motel, az van, de több, mint harminc dollár egy szoba, így aztán a város után elkezdjük nézegetni az alkalmas táborhelyeket. Próbaképpen bekerekezünk egy kis faluba, amit a térkép sem jelöl, és megpróbálunk magyar családhoz bekérezkedni, ahogy annyian ajánlották. Az úttesten kutyák és libák alszanak, nagy forgalom nem lehet. Magyarul nem tud senki. Így aztán visszazötyögünk a főútra és nemsokára már keskeny ösvényen, bővizű patak partján toljuk a bicikliket. Ivóvizünk nincs, eljött az ideje, hogy kipróbáljuk a kerámiabetétes szűrőberendezést. A sárgás, zavaros patakvizet tényleg kristálytiszta folyadékká változtatja. Jó sok pumpálás után. Az íze… hát olyan… olyan steril.

Amúgy meg esteledik. Csobog a patak, csattognak a csalogányok, a Kárpátok bérceit vörösre festi a lenyugvó nap. A túlsó parton birkanyáj legelész és pattog a tűz a hűvösödő alkonyatban. Serceg a szalonna, amit T. otthon „nem eszik”. Hát most eszik, de nagyon…

Másnap reggel köhécselek, kapar a torkom, folyik az orrom. A fejem meg nyomja valami belülről kifelé. Na, még csak ez hiányzott. Bekapok egy tablettát az utazópatikából, nemigen jobb. Irány Orsova, vagy legalábbis Herkulesfürdő. Elkelne egy pihenőnap.

Balról egyre közelebb húzódnak a hegyek, aztán jobbról is bekerítenek. Meredek, erdős hegyoldalak közt kanyarog az út, a fű dús és szinte étvágygerjesztően zöld. Szinte kedve támad az embernek beleharapni, különösen úgy délfelé. A hegyoldalakon a zöld ezernyi árnyalata, na jó, ezer lehet, hogy nincs, de nyolcszázötven biztosan. Fönt apró, zömök tehenek, olyan meredek lejtőn, amely inkább zergének való. Az egyik oldalon egészen biztosan rövid a lábuk, csak úgy állhatnak meg, másképp nem lehet.

Ezeken a lejtőkön már egész jól lehetne gyorsulni, az út is jobb valamivel, csak ez a szél… igen, kitalálták szembe fúj. Álljunk már meg kenyeret venni. Bajszos román bácsika jön ki a szomszédos kocsmából csodát látni (azaz minket).

- ………….- kérdezi.

-Herculane - intek.

- ………….- kérdezi.

- Hungary - mondom. A bácsika elégedetten baktat viszza. Jól elbeszélgettünk.

Benzinkútnál ebédelünk, újabb ismeretlen ételeket. A „ciorba de burta” biztos jól néz ki, hozzá ismeretlen nevű saláta. A pincér némileg csodálkozva kihoz egy adag tejfölös pacallevest és hozzá egy hatalmas, piros ecetes paprikát. Ez valóban elég merész párosítás, de hát a pincér, az pincér, teszi a dolgát. Ki tudja, a messziről jött idegenek hazájában milyenek az étkezési szokások. T. nek nagyobb szerencséje lesz, „gratart” kap, roston sült hússzeletet. Aztán gyerünk tovább. Útközben könnyű uzsonnát fogyasztok, antibiotikumot és néhány liter vizet.

Herkulesfürdő a várakozással ellentétben nem falu, hanem egész helyes kis fürdőváros, vagy legalábbis az volt valaha. Dicső múltról regélnek a patinás épületek, közöttök szocreál panelházak terpeszkednek. A környezet mesés. Szűk völgyben települt a város, a zúgó Cerna partján. Kétoldalt meredeken a magasba szökő hófehér sziklák, görcsösen kapaszkodó fenyők és cserjék, amelyek innen lentről apró bonszajoknak látszanak csupán. A völgy mélyén elszórtan apró házak és nagyobb üdülők, itt-ott kupolás, cifra fürdőépületek. A város fölött hatalmas szállodák pöffeszkednek vakolatlan vörös téglából, masszív, csúnya betonerkélyekkel, az őrült diktatúra emlékei. Üresnek látszanak, mint később megtudjuk, szezonban azért van vendég. Ez biztos valami romturizmus.

Kivételesen tényleg találunk egy kempinget. (Jelzi a térkép is.) Szimbolikusnak nevezhető tízezer lejért felverhetjük a sátrunkat. Körülöttünk az enyészet különböző fokozataiban düledező faházikók, az egyikbe benézve világos, hogy jobb a sátor. Zuhanyozó nincs, pontosabban: a romos épületben, ami egykor, talán, pár évszázaddal ezelőtt zuhanyozó lehetett, rozsdás csapon hideg víz folyik az ugyancsak rozsdás mosdóvályúba (abba az egybe), az illemhely: lyuk a betonpadlón.

Az egyik házikóban honfitársunk tanyázik, aki festőként mutatkozik be és nyomban föl is ajánlja, hogy csekély összegért - ötezer lej per darab - portrét készítene rólunk. Később kiderül, hogy öt nyelven beszélő világpolgár, hivatásos festő, valamint életművész és szereti a rumot, de azt tőlünk nem kap.

Alig várjuk, hogy forró vízben áztassuk fáradt tagjainkat. A termálvíz biztosan jót tenne a nyavajámnak is.