2021. augusztus 22., vasárnap

Bájsziköl (27. rész)

 

XXVII. fejezet

 

Az Olvasó dicsérete. Dübörögjünk! Kis segítség a meg nem születetteknek. Mestersége a sorozatgyilkosság. Ki a jó fiú? A Folyton Dolgozó Pasi esete.

 

Kis fennsíkot szeltek át, kicsi folyó, vagy inkább nagyobb patak (ezen órákig el lehet vitatkozni) völgyében haladva. A folyócska-patak két oldalán apró szántóföldek terültek el, s a langy verőfényben egyetlenegy ember dolgozott, ameddig a szem ellátott. Utazónk igencsak megörült neki, noha általában nem ez volt a szokása, ha emberekkel találkozott.

Tudniillik ha emberekkel találkozott, általában az volt a szokása, hogy egyáltalán nem örült nekik.

De ennek most igen. Ugyanis nemigen tudta, merre menjen tovább. Térképén egy fránya törés pont azt a helyet tette olvashatatlanná, ahol pillanatnyilag tartózkodott.

És ez mindig így volt. Soha – ismételjük - soha nem volt még rá példa, hogy törés a térképen ne pont azt a helyet tette volna tönkre, ahol az Utazó éppen tartózkodott.

Vagyis könnyen lehetséges, ahogy sokan gyanítják, a Világegyetemet egy eléggé rosszindulatú lény alakította olyanná, amilyen. Igazad van, Nyájas Olvasó, mélységesen, halálosan és abszolút százszázalékosan igazad van abban, hogy a fenti feltevést más bizonyítékok is megerősíteni látszanak. Te is ... csak nem te is erre gondoltál? Nahát, ez hihetetlen. Félelmetes, mennyire egy hullámhosszon vagyunk. Nem szeretem a túlzásokat, de azt azért egész nyugodt lelkiismerettel állíthatom: párját ritkítja az ilyen Olvasó-Szerző kapcsolat. Nagyon úgy néz ki, hogy te minden Olvasók legderekabbja vagy, ezt meg kell, hogy mondjam, ahogy szoktam, nyíltan, a szemedbe.

Hol is tartottam? Nem mintha nem tudnám, de valami feszültség növekszik bennem... mintha valami belső hang arra biztatna, hogy ideje lenne befejezni ezt a történetet... de nem, nem tehetem... mégsem okozhatok csalódást Olvasók százmillióinak... hogy hányan lennének öngyilkosok, meg se merem saccolni... de hát én se szeretném emberi roncsként végezni, emiatt a folyamatos alkotói feszültség miatt... én is ember vagyok - legalábbis félig - emberei vágyakkal, reményekkel, óhajokkal... milyen jó lenne végre egy jót enni... meg pláne inni... esetleg szerelmeskedni...

Hát nem is tudom. Erre még majd visszatérünk. Úgyis éppen párhuzamosan dolgozok egy – egyelőre - negyvenhét kötetesre tervezett önéletrajzi regényfolyamon, abban talán szorítok némi helyet.

Szóval....hogy az Utazó nem igazán szeretett emberekkel találkozni? Persze önként adódik a kérdés: ha magányra vágyott, miért nem vett magának egy világítótornyot vagy egy citadellát vagy egy lovagvárat sziklabércen vagy legalább egy nyamvadt trópusi szigetet?

Nos, legkedvesebb Nyájas Olvasón, nem emlékszem egész pontosan: említettem-e már valamit - valamicskét! – azon idők természetével kapcsolatban, amelyben Utazónk éldegélt. Amennyiben igen, emlékszel - feleslegesen nem ismétlünk. Lacafacára nincs idő. Dübörögjön az elbeszélés szekere, dübörögjön.

Esetleg - mielőtt észtveszejtő sebességgel tovább dübörögnénk - tisztázhatnánk, hogy ugyan miért örült meg az Utazó egy vadidegen embernek? És mi köze van örömének egy nyamvadt töréshez a térképen?

Na, most kapaszkodj meg, Nyájas Olvasó. Kapaszkodsz? Erősen? Akkor elmondom, hogy azokban az időkben még nem léteztek önregeneráló térképek. Mennyivel könnyebb manapság! Elvégre mi ma egy térkép? Kis, formátlan, barnászöld csomagocska, amit bárhová felakaszthatsz, de azt se muszáj, hisz van neki nyolc erős kis lábacskája, amelyekkel akármeddig bírja az iramot. Táplálására nincs gondod, hisz útszéli dudváktól rozsdás autóalkatrészeken keresztül nagyszemű kavicsig mindent elfogyaszt. Ahol meg végképp semmi ilyesmi nincs, ott egyszerűen megcsapolja a kozmikus energiát. Igaz, minden ilyen energiacsapolással új világ teremtődik valahol, de miért ne segíthetnénk egy kicsit azoknak, akik még nem születtek meg? Hát csak jobb életben lenni, mint holmi nemlétben kókadozni eónokon át, na nem igaz? Mindenki jól jár!

Bizonyos pesszimisták szerint - ezek sose halnak ki, mintha még szaporodnának is - olyan, hogy mindenki jól jár, eleve nem létezik. És hogy egyszer ennek meglesz a következménye.

Ha az ilyenekre hallgatnánk, sose jutnánk előre. Igaz, amúgy se, de így meg végképp.

Akkor most már tudjuk, hogy hős Utazónk miért állt meg a dolgozó pasi mellett. Információért.

- Jó napot kívánok! - szólt illedelmesen. De a pasi oda se bagózott, csak vágta a hantot egy kiskapával irgalmatlanul.

- Elnézést - próbálkozott az Utazó egy másik, akkoriban használatos formulával.

Semmi. Esetleg csak annyi, hogy a pasi szemében mintha a megvetés rőt lángja lobogott volna.

Utazónk megütődött. Az egész Utazás folyamán - sőt más Utazások folyamán is - az volt az általános tapasztalat, hogy az emberek furamód segítőkészek. Olykor meglepően, zavarba ejtően segítőkészek. Mint például az a szakadt, torzonborz és teljesen őrültnek látszó alak, aki önzetlenül segített Utazónknak egy kényes ügyben, egy bizonyos korábbi Utazás alkalmával. Noha kevéssé bizalomgerjesztően szakadt és torzonborz volt, és, mint a későbbiekből kiviláglik, teljesen őrült is. Ugyanis, miután nagyon kedvesen és önzetlenül segített Utazónknak, hazament és egy piros láncfűrésszel megpróbálta feldarabolni egész családját. (ún. „szeretteit”).

Igazad van, Nyájas Olvasó - ez még önmagában messze nem volna elég, hogy csak úgy őrültnek tituláljunk valakit. Hisz a korabeli - majd a későbbiek folyamán, alkalmasabb időben kiválasztunk egyet-kettőt az ajkunkon tolongó ezernyi jelző közül - dokumentumokból kiviláglik, hogy az emberiség nem csekély részének éppen a sorozatgyilkosság volt a fő mestersége. Tehát csak azért, mert valaki kinyírta a családját, még nem mondhatjuk, hogy különösképpen kilógott volna a sorból. (A hirtelen kategorizálás amúgy sem vezet soha semmi jóra.)

Az Illető - nevezzük csak így, hisz Utazónknak sem mutatkozott be annak idején - őrültségének százszázalékos bizonyítéka a piros láncfűrész volt.

Épeszű ember így nem gyilkol. Még egy csecsemő is tudja, hogy minden rendes gyilkos zöld, kék, barna, esetleg fekete láncfűrészt használ, mert ezeken sokkal jobban látszik a vér. Pirosat! Nevetséges! Az űrület legbiztosabb jele!

Mai szép, új világunkban persze - melyben, mint azt nyilván te is érzékeled, Nyájas Olvasó, minden a létező legtökéletesebben van elrendezve - a sorozatgyilkosokkal is egészen másként bánunk. Sokkal humánusabban, mondhatni. Hisz ama régmúlt, sötét időkben az elfogott sorozatgyilkosokat rács és/vagy üvegfal mögött tartották. Írott üzeneteket csak egy zajos, kétoldalas fiókon juttathattak ki cellájukból, nagy csapkodással. Ráadásul állandóan bögyös rendőr-pszichológusnők rohamának voltak kitéve, hiába csettintgettek elutasítólag a nyelvükkel. A pszichológusnők rendszerint éppen egy újabb sorozatgyilkos kilétére próbáltak fényt deríteni a már elfogott, csapdosós-fiókos segítségével. Noha a még - de már nem sokáig, hála a bögyös rendőr-pszichológusnőnek - szabadlábon levő még üzenetet is küld egy tekercs vécépapíron a bent lévőnek.  Pedig akkoriban milyen nehéz volt vécépapírra írni!

Ma már nem, tudjuk: a nagyteljesítményű, mindamellett zsebben hordozható vécépapír- írógépek segítségével bármely hátrányos helyzetű sorozatgyilkos üzenhet már lesittelt példaképének.

Hát, nem lehetett valami könnyű meló akkoriban sorozatgyilkosnak lenni. Sokan mégis vállalták! Ma bezzeg! Ne adj isten egy gyereket beimádkozni a Sorozatgyilkos-Tanonciskolába. Pedig annyi az önkéntes áldozat! Egy-egy öregebb sorozatgyilkos háza előtt szezonban napokig állnak a sorok. Ez egy ilyen divat lett, így múlni ki. Halottkémek hada alig győzi lefóliázni a széttrancsírozott tetemeket, törölgetni a vért, pucolni a láncfűrészt.

Ha jól meggondoljuk, manapság egy halottkémnek sokkal nehezebb, mint egy tömeggyilkosnak. És nem is fizetik túl őket. Igaz, biztos nem is pénzért teszik. Azt csinálják, amit szeretnek. Mert bennük még van hivatástudat.

Talán ezért van, hogy a tömeggyilkolás manapság már be sem került az adrenalinsportok közé. Inkább olyan nyugdíjasoknak való véres kis cirkusz lett belőle. De nyilván te is tudod, Nyájas Olvasó, mi most az igazán izgalmas. Te már próbáltad? Én se, de alig várom, hogy amolyan igazi, dögös izgalmat éljek át. Gondolj csak bele, megáll az eszem: negyven évig tisztes családapának lenni! Felnevelni néhány gyereket! Negyven évig ugyanazzal a műbőr aktatáskával járni melóba! Apám, ez már valami! Hű! Minden nap szalámis zsömle, minden vasárnap rántott hús! A hideg borzongás szaladgál a hátamon! Ezt végigcsinálni! Ezek a jó fiúk, nem holmi nyamvadt baltás gyilkos!

De erről ennyit. Közkívánatra később visszatérünk a témára. Hisz dübörgünk, Nyájas Olvasó, tudod jól. Dübörgünk, a nyilvánvalóan diadalmas vég1kifejlet felé.

Szóval, a pasas nemigen szólt.

- Tessék mondani - udvariaskodott tovább bizonytalanul Utazónk.

A pasi végre kegyeskedett ráemelni véreres szemét, majd göbös öklével végigtörülte izzadó homlokát. Az izzadtságot a keze fejéről meg lógó ülepű, ócska munkásruhájába törülte. Majd - még mindig az Utazót fixírozva, úgy tűnt, számonkérőleg - megszólalt:

- Maga honnét gyütt? (Megint csak igazad van, Nyájas Olvasó. Akkoriban ezt a beszédmódot „tájszólásnak” nevezték.)

- Öö... a Fennsíkról - közölte az Utazó, a lehető leghívebben az igazsághoz.

- Kirándulni, mi? - firtatta a pasi, úgy tűnt, megvetőleg.

- Öö... Egen!- alkalmazkodott az Utazó villámgyorsan a tájszóláshoz, mert az volt a tapasztalata, hogy az ilyesmi bizalmat ébreszt. Mindamellett nem tudta levetkezni ama rossz szokását, hogy minden mondatát két „ö” betűvel kezdje, midőn bizonytalannak érezte magát- azaz, ha emberekkel volt kénytelen társalogni. Utazónk még a „kirándulás” kifejezés fölött is hajlandó volt nagyvonalúan elsiklani, noha egy Utazót holmi „kirándulónak” titulálni...

„Igaza van az én drága, szeretett Utazómnak”- gondolta a Jármű, mert már régen nem szerepelt a történetben. „Ahogy az én népem legnagyobb költője mondotta: - A fűszál lehajlik, mégis megmarad. „Rejtély, honnan szedte ezt a metaforát költőóriásunk”- szőtte tovább gondolatait a Jármű. „Valahogy olyan kultúraidegennek tűnik.”

Mellesleg, a Járműnek igaza volt abban, hogy a költőjüknek igaza volt: A Jármű bolygóján csak fű nőtt. A többi, nagyobb, merevebb, vagy, ha úgy tetszik, gerincesebb növény, amely nem volt hajlandó meghajolni, már régen kipusztult.

A költőknek mindig igazuk van. Még ha hazudnak, akkor is. Főleg akkor.

A pasas indulatosan nagyot köpött a markába - hogy csak úgy loccsant a kérges tenyérben - aztán rövidnyelű kapáját esmeg a hantba vágva így morgott maga elé sötéten:

- Egész életemben sose nem vótam még szabadságon. Mer sose nem értem rá mer dógozni kellett. Maga biztos jó gazdag, mi, hogy semmi dóga nincs, csak kirándulgatni, mi?

- Ööö - tett zavarában az Utazó még egy „ö” betűt a szokásos mondat eleji kettőhöz. –Nem, dehogy vagyok gazdag...de dógoztam egy ideig, oszt most utazok...

Az öreg megvetőleg mérte végig, de közben egy pillanatra sem hagyta abba a hantaprítást. Figyelemre méltó teljesítmény volt.  Próbáld csak ki, Nyájas Olvasó! Próbálj megvetőleg nézni, mondjuk, egy virágvázára, és közben valamit csinálni a kezeddel, mondjuk, malmozni. Na, ugye, nem megy.

- Elszórni a pénzt, amit megkeresett, mi? Oszt ugyan mit dógozott?

Az „ugyan” szócskába igen jelentékeny mennyiségű megvetést sűrített a pasi.

- Öö... sokfélét csinálok. Utoljára gödröket ástam. Azt elég nehéz vót csinányi - nyomta tovább a tájszólást az Utazó.

- Gödröket, mi? - horkant fel az öreg. – Tizenöt évig ástam gödröket mindennap. Sziklás talajba. Vasárnap is, mer azt duplán fizették. Magának milyen talaj vót?

- Agyag - vallotta be töredelmesen az Utazó, s nagy bűnbánatában mindkét szó eleji „ö”- ről tökéletesen megfeledkezett. – Szombat-vasárnap még sose dógoztunk - mondta meg az igazat, amilyen mafla vót. (Vagyishogy volt. Ezzel a tájszólással tisztába meghülyít engem is. )

- Aha! - rikkantotta diadalmasan az öreg. – Szóval még szombaton se! Még éccaka is, ha kellett! Tüzet raktunk, hogy lássunk! Na, maga ugyan hányszor dógozott éccaka hetente?

- Egyszer - gyónt tovább az Utazó, a maflája. De azt már nem mondta, hogy nem hetente, hanem összesen. Azt se, hogy tüzet se kellett rakniuk, mert mindenki kapott egy jó erős homloklámpát. Vagyishogy már éppen mondta volna - a maflája - amikor...

Amikor a Jármű már nem bírta tovább. Az Utazónak szemmel láthatóan külső segítségre volt szüksége, hogy levetkezze vele született avagy szerzett - nem tudni - maflaságát. És ez a segítség nem volt más, mint a jó öreg, mindig kéznél lévő elektrovibrációs tér!

Na, a Jármű túlságosan nem vette igénybe az erőtér gyakorlatilag végtelen potenciálját. Éppen csak moccantott, éppen csak serkentett egy kicsit vele. Utazónk agyában egy elektron magasabb energiaszintű pályára került (közben kibocsátott egy fotont is, de ez mellékes). Vegyérték változott, egy molekulában új kapcsolódási lehetőség alakult ki, amit egy véletlenül arra kószáló atom rögvest ki is használt. Merőben új vegyület született, amit ideiglenesen nevezzünk anti-maflovinnak, mivel hogy Utazónk veleszületett - avagy szerzett - maflaságát átmenetileg neutralizálta.

Úgyhogy Utazónk jócskán meglepődött ama szavakon, melyek ajakát a következő másodpercekben elhagyták.

- És kényszerítették, hogy éccaka meg vasárnap is dógozzon? (Mint látjuk, továbbra is sikerrel alkalmazta a mesterséges tájszólást.)

- Kényszerítettek? - hökkent meg az öreg. – Dehogy kényszerítettek! Örültünk, ha dógozhattunk. Megfogtunk minden dukátot, nem úgy, mint manapság. Csak a pénzt szórni! Kirándulgatni!

- A kiránduláshoz nem kell olyan sok pénz - ellenkezett az Utazó meglepetten, a Jármű áldásos beavatkozásának köszönhetően. – Az ember vásárol néhány híres-hírhedt Zacskóslevest, meg valami aprópénz a zsebbe...

- Osztán hol alszik, mi?

- Az Eső Ellen Védő Szerkezetben. Az nem kerül pénzbe. Vagy néha csak úgy is, a földön.

- Ha egész nap dógozna, nem vóna kedve holmi szerkezetekben aludni, az már egyszer biztos. Nézzen meg engem! A jövő héten leszek kerek hatvan esztendős, de eddig minden éjszakámat ágyban töltöttem, ahogy rendes emberhez illik!

- Attól még lehet valaki rendes ember, hogy néha nem ágyban alszik - ellenkezett az Utazó fokozott döbbenettel önnönmaga váratlan merészsége fölött. (Máskor ilyen esetekben - tehát mindig, ha emberek segítségére szorult - már régen elköszönt volna az akkoriban szokásos formulával: ”Bocsánatot kívánok”.

A Jármű kuncogott. Azaz, igazad van, legkedvesebb Nyájas Olvasóm, mélységesen igazad van: csak kuncogott volna őkelme, amennyiben rendelkezett volna a kuncogáshoz, mint olyanhoz szükséges szervekkel, melyeket a tömörség kedvéért - mely e történetnek az állandó és egyre fokozódó intenzív dübörgés mellett talán legfeltűnőbb sajátossága - nevezzünk egyszerűen kuncogószerveknek.

Szokott – de még mindig megdöbbentő - széles látókörödet figyelembe véve, Nyájas Olvasó, nem árulunk el nagy titkot, ha elmeséljük: A Jármű anyabolygóján - mely igen érdekes módon egy hatszögletű nap körül kering - már régen nem csak tilos, de mélységesen megvetendőnek számít mindenfajta munkának nevezhető tevékenység, mely heti három napnál többet vett igénybe. Ma már - hisz az ottani társadalom csakúgy a tökéletes megvilágosodás stádiumába lépett, mint a mienk - természetesen egy Járművet sem semmisítenek meg (noha a régi égetőkemence még áll) csak azért, mert magáról megfeledkezve mondjuk egész héten krumplit kapált vagy éjt nappallá téve csillogóra varázsolta lakása minden egyes négyzetmilliméterét. Ma már ilyesmiért csak egy egyszerű száműzetés jár az FDSz-re, amely egy bonyolult, többszörösen kódolt és igen ravaszul rejtjelezett rövidítése a Folyton Dolgozók Szigetének. Jó messzire fekszik minden lakott szárazföldtől - mind a tizenhéttől - s ott azok a szerencsétlen eltévelyedettek annyit dolgozhatnak, amennyit csak akarnak. A parti homokban állandóan szerteszét hevernek a legkülönbözőbb szerszámok, az ásótól a motoros kapáig és a lombfűrésztől az alagútfúró pajzsig bezárólag. A beteg Járművek átlagban úgy havonta egyszer szakítanak mintegy tízpercnyi időt, hogy összejöjjenek és elmeséljék, ki ásózott többet, vagy hogy ki hány éjszaka rakta fel a lambériát bungalója társalgójának falára. (Az ottani híres Fehér Éjszakák ezt lehetővé teszik.) Persze legkésőbb tíz perc után valamelyikük okvetlenül a fejére csapott - illetve, csapott volna, de fej hiányában az ezzel adekvát tevékenységet hajtotta végre - és kijelentette: ”Jesszusom, én itt ülök, a kertemben meg nő a parlagfű!”, vagy hogy „... cségit, elbeszéljük az időt, otthon meg megköt a beton!”

Tehát lényegében ezen kuncogott – volna - a Jármű. Bár némileg szomorkásan szemlélte, hogy a Földön micsoda kőkorszaki állapotok uralkodnak: ez a dolgozó pasi is minden különösebb következmény nélkül dolgozott annyit, amennyit bírt- a felsőbbrendű faj önkéntelen szánakozása volt ez a primitívebb élőlények iránt.

(Remélem, ezért a csaknem észrevehetetlen diszkrécióval megfogalmazott seggnyalásért kapok némi rendkívüli prémiumot. Rám férne, ez az igazság. És ha ez az igazság, akkor miért mondanónk mást, na nem igaz? Mondják- hallani- némely szerzőnek ez a szokása. De nem a miénk! Miért is tennőnk ilyet, hisz dús fantáziánk, alkotó tehetségünk, mesterségbeli tudásunk amúgy is fényévekre a szürke átlag fölé emel bennünket! )

            Az Epizódunk elején gerjesztett állapotba került elektron egy mély, megkönnyebbült sóhajjal visszatért rendes, energiában valamelyest szegényebb pályájára. „Hiába, mindenütt jó, de a legjobb otthon”- dünnyögte megkönnyebbülten maga el, majd kényelmes papucsba bújt és kevert magának egy megfelelő erősségű italt a kandalló előtti üldögéléshez. Vegyértékek reaktiválódtak, vegyülékek ismét alkotóelemeikre bomlottak.

Utazónk döbbent csöndben elmélkedett mindazon, amit nemrégiben száján kiszalasztott. A Folyton Dolgozó Pasi rövidnyelű kapájával rendületlenül aprította a hantot, morcosan dünnyögve magában:

- Hat... hét... hat? Most akkor hatszor vagy hétszer kapáltam át ezt a nyavajás parcellát? Idejön holmi külországbeli idegen... aki tán sose dógozott... oszt teljesen összezavar...

Folyton Dolgozó Pasinknak igaza volt! A külországbeliek döntő többsége ugyanis teljességgel idegen a - nevezzük így - hazaiaknak. Ez egy olyan ősi természeti törvény, hogy még ma is, rettenetesen gyönyörű és új és szépséges világunkban is érvényes.

- Ön biztosan jól ismeri a vidéket - szólalt meg végre Utazónk, némileg behízelgő hangon. – Meg tudná mondani, merre menjek Ezésez felé?

A pasi nem dőlt be. Megvetőleg felegyenesedett - el kell ismerni, hogy erre kevesen képesek - és morrant egyet: - Arra!

Ugyanakkor rövidnyelű kapájával mintegy százhetvenöt fokos ívet írt le.

Utazónk sóhajtott egyet. Kellett neki taktikázni!

Bár ezt az általa „taktikázásnak” nevezett eljárást tíz független megfigyelő közül kilenc egész öttized szánalmas alakoskodásnak könyvelte volna el.

Hogy az öttized? Kérem. A Statisztika csodákra képes. Semmiség számára nulla egész öttized embert kreálni. Vagy bármennyit.

Mivel eléggé sietősen indultak el, már nem hallották, hogy a Folyton Dolgozó utánuk morran:

- Hülye külországbeli idegen... innen minden út a tenger felé vezet...