2021. július 11., vasárnap

Bájsziköl (25. rész)

 

XXV. fejezet

 

Hegyek és kesztyűk. Néhány szó a szószátyár csukákról. Ne gyűjtsünk dombot! Táblák nélkül nem megy. Gibbs törvénye.

 

Közben beértek a leges-legnagyobb hegyek közé, amit az Utazó valaha csak látott. A régi nyelven Al-peseknek nevezték a hegyvonulatot - a Fő-pesek jó pár száz mérfölddel arrébb terültek el. A Legfőbb-pesek meg egy egészen más kontinensen, de ez most nem földrajzóra. A havas csúcsok komoran hajlottak föléjük, de az Utazó nem hátrált meg.

Kihívta párbajra az Al-peseket. Először úgy gondolta, hogy fehér glasszékesztyűjét a hegyek arcába vágja, de erről letett. Merthogy nem volt nála fehér glasszékesztyű, mint ahogy semmilyen. Ezt a nélkülözhetetlen ruhadarabot csak sokkal később rendszeresítették. Ma már persze senki sem indul útnak fehér glassszékesztyű nélkül, vagy, ha igen, alaposan megbánja. Például, ki se tud senkit hívni párbajra rendesen. (Igaz, lehet szóban is, vagy intéssel, de az meg hogy néz ki.) Egy magánvélemény: szerintem nem csak a fehér, de a pöttyös és csíkos, meg a norvégmintás glasszékesztyűk is roppant aranyosak.

A hegyek nem látszottak reagálni a kihívásra. Egy-két kisebb csúcs ugyan sokatmondóan párába burkolózott, de ez mindenkivel megeshet. A többi csak hallgatott, akár a csuka.

A csukák ez idő tájt korántsem voltak olyan szószátyár népség, mint manapság. A modern horgászat jórészt azzal telik el, hogy egyszerűen be nem áll a szájuk. Hogy mennyi rengeteg küszt zsákmányolt aznap, de holnap még mennyivel többet fog, mikor, hol, hogyan, kivel és mikor ívott utoljára, megint emelkedett a gáz ára, stb. Ez utóbbiból látszik talán a legvilágosabban, hogy a csukákat inkább a beszéd mennyisége, mintsem minősége érdekli, hisz a gáz fűtésre ill. ételfőzésre való használhatósága nemigen érinti őket. (Nagy többségük még ma sem nagyon rajong a főtt ételekért.)  

Szóval, a nagy hegyek csak hallgattak, ami nem csoda, hisz a hegyek, mint olyanok - a csukákkal például szöges ellentétben - sosem voltak valami beszédesek. Sőt! Hallgattak, akár a sír. És ahogy egy sír hallgat, nem hallgat ám úgy senki - ez például élesen megkülönbözteti őket a modern csukáktól. Igazság szerint rengeteg dolog van a világon, ami legalább úgy hallgat, mint a sír - vagy még jobban. De mit tehetünk? A média pont a sírt szúrta ki, szárnyra kapta és ez most már így marad, legyenek bár a sírnál sokkal tehetségesebb hallgatók széles e világon. Eszünkbe juthatnak erről a tehetségkutató versenyek: ott se mindig a legjobbak győznek. (Igaz, a legrosszabbak se.)

Tehát ebben hasonlítanak a sírok és a tehetségkutató versenyek. (Hogy mik nem hasonlítanak a sírhoz - és így a tehetségkutató versenyekhez sem - azt már tudjuk. Na? Úgy van! A csukák!

Igazából a hegyek hallgattak ugyan, de azért csendeskén mosolyogtak a bajuszuk alatt - azaz mosolyogtak volna, ami megint egy olyan valami, ami tökéletesen egyforma mind a hegyekben, mind a Járművekben.

Még hogy ez a kis hangya! Kihívja őket párbajra! Világröhej!

Bezzeg, ha ez a kis hangya dinamitrudakat dugdosott volna alájuk, akkor nem lett volna mosolyogni való kedvük. Hja, az erőszak, az erőszak. Az erőszakkal szemben még egy rettenetes hegy is tehetetlen!

A Járművet ez az egész bűvészkedés a szavakkal abszolút nem érdekelte. Hallgatott, akár a csuka. Vagy mint egy sír, vagy mint egy hegy.

 

Újabb táblák mellett haladtak el. Egyáltalán, minél beljebb hatoltak ebben az országban, annál, de annál több táblával találkoztak. Ugyanez lett volna a helyzet, bármely irányból közelednek az ország szíve felé - amiből világosan következik, hogy a legeslegnagyobb táblakészítő konszernek a fővárosban székeltek. (Amint ez a legnagyobb és legtekintélyesebb vállalatokhoz illik is.)

Akkoriban meglehetősen sok ember élt a földön. Hogy több milliárd, az történelmi dokumentumok ismeretében is alig hihető - de a mai hatezernél mindenesetre jóval több.

A történelmi dokumentumokra különben szintén érvényes a régi mondás, hogy ha akarom, vemhes, ha nem akarom, nem vemhes - bármit jelentsen is ez a szó -, illetve, minden történelmi dologra, de a történelmi dokumentumokra különösképpen. Ha jól utánanézünk, rájövünk, hogy mindenre volt már precedens, azaz, egy másik szólásmondást híva segítségül, nincsen új a nap alatt. (Épp ez a jó a szólásmondásokban: szinte bármikor bármelyiket segítségül lehet hívni. Sajnos a szólásmondásokra is ugyanaz érvényes, mint a történelemre: ha megpróbálunk valamit bebizonyítani, könnyen lehet, hogy épp az ellenkezőjét bizonyítjuk be. Amúgy az egész élet ilyen. Nemcsak akkor, ama régmúlt, nehéz, vészterhes időkben - ma is.)

Nem igazán érthető, hogy az a sok emberi hangya hogy fért el a földön. Hisz valami minimális térigényre valamennyi emberi lénynek szüksége van, nem? Ezért garantálja ma a törvény az egy személyre szóló kisebb hegyláncot, egy fennsíkot, két vagy három völgyet, egy darabka sivatagot, beltengert meg a két nagyobb folyót - de hát ezt nyilván te is tudod Nyájas Olvasó. Azt is tudjuk mindketten, hogy gyakorlatilag mindenkinek több van ennél - bár az utóbbi időben elharapózó dombvidék-gyűjtő mániát jómagam is élesen elítélem.

Nos, ha tényleg ennyi rengeteg - akár több százezer - ember élt a földön, egy csapásra világossá válik, miért volt szükség ilyen kiterjedt táblagyártó hálózatra. Az a sok ember valószínűleg túl gyakran találkozott és túl gyakran ütközött össze egymással, ezért valószínűleg már csak táblákkal lehetett szabályozni ezt a nagy zsibongást.

Mindezen okvetlenül szükséges információk birtokában Utazónkkal együtt ámulva olvashatjuk a feliratot: „Ez itt már az Északi Köztársaság.” Utazónk fürkészve nézett körül, de semmilyen északi jellegű dolgot nem vélt fölfedezni: sehol egy jegesmedve, vagy egy tundra.

A Jármű unalmában kissé kitágította elektrovibrációs terét, és meglepve tapasztalta, hogy alig egy-két tengeri mérfölddel odébb hasonló táblák virítanak, de „Ez itt már a Déli Köztársaság” felirattal. Voltak „Kelet” és „Nyugat” feliratú táblák, sőt, „Éljen a Délnyugati Köztársaság!” és „Ez itt már az Észak-északkeleti Köztársaság, ti Dél-délnyugati nyavalyások! ” feliratúak is akadtak.

Na ja, ilyen embertömegnek már nem csak puszta táblákra volt szüksége, hanem arra is, hogy folyton ellenkezzenek egymással valamin, amint azt Gibbs híres Ellenkezési és Kiállhatatlansági Törvénye is világosan kimondja. Ma bezzeg! Esélyünk sincs arra, hogy igazándiból ellenségeskedjünk! Jó, ha egy éven egy-két emberrel találkozunk személyesen - bár tavaly előtt jó évem volt, hiszed, nem hiszed, Nyájas Olvasó, nem kevesebb, mint öt emberrel találkoztam. Ez mellesleg személyes rekordom is. Igaz, volt azelőtt nyolc év, hogy színét se láttam senkinek. De ez nem baj. Valamennyi magányra mindenkinek szüksége van. Jól is néznénk ki, ha minden éven találkoznánk valakivel, mi? Ki bírná el azt a zsúfoltságot!

A régi idők emberei is csak különböző táblákkal tudták csak elviselni. Meg ellenségeskedéssel.

Gondolj bele, Nyájas Olvasó. Teszerinted milyen kor volt ez? Nem nehéz egy kicsit véletlenül?